Magyar tudományos akadémia

Veszprémi területi bizottsága

Földrengés-veszélyeztetettség becslése sérülékeny állócseppkövekkel

Az MTA VEAB elnöksége tisztelettel meghívja Önt a

Földrengés-veszélyeztetettség becslése sérülékeny állócseppkövekkel
című előadására.

Meghívott előadónk: Gribovszki Katalin (HUN-REN Földfizikai és Űrtudományi Kutatóintézet)

Időpont: 2025. április 29. (kedd) 17:00
Helyszín: MTA VEAB Székház (8200 Veszprém, Vár utca 37.)

A földrengések a földtudományokban előforduló, súlyosabb következményekkel járó, rendkívüli események közé tartoznak. Ezen természeti jelenségek az elmúlt évszázadokban is sújtották Közép-Európa városait, jelentős károkat okozva. A földrengések sajnos a jövőben is okozhatnak hasonló vagy akár még nagyobb károkat. Éppen ezért fontos világosabb képet nyernünk egy adott terület földrengés-veszélyeztetettségéről, ami az egyik lényeges, az infrastruktúra építési költségeit is befolyásoló tényező. A földrengés-veszélyeztetettség megállapításához mindenekelőtt ismernünk kell azt, hogy mekkora lehetett az a legnagyobb földrengés, amely a múltban a vizsgált területen előfordult. Ez az információ jelenleg a földrengés-katalógusokból nem áll rendelkezésre, mivel geológiai léptékkel mérve a katalógusaink csupán csekély időintervallumot ölelnek fel.

Kellő információk hiányában a földrengés-veszélyeztetettség becsült értékének pontosításában kulcsfontosságú, hogy olyan új megfigyeléseket vezessünk be, amelyekkel korlátot szabhatunk például a legnagyobb erejű földrengés előfordulására vonatkozóan. Kutatásunk során ezeket az új megfigyeléseket természetes barlangokban található, sértetlenül álló, de sérülékeny cseppkövekből nyerjük. Ezek a cseppkövek a “nagy túlélők”, amik átvészelték az elmúlt több ezer év földrengéseit, és ezért felső korlátot tudnak adni a talajmozgás értékére.
A közelmúltban sikerült azonosítanunk vizsgálatainkra alkalmas állócseppköveket Közép-Európában, a magyar határ közelében is. A barlangokban, ahol a cseppkövek állnak, sérülésmentes helyszíni méréseket végeztünk. Helyszíni vizsgálatainkat kiegészítettük laboratóriumi számítógépes modellezéssel is annak céljából, hogy megállapíthassuk azon talajmozgás mértékét, amely a cseppkövek törését okozhatná.

A rendezvény ingyenes, részvételi szándékát kérjük a titkarsag.veab@tab.mta.hu címen jelezze.