Magyar tudományos akadémia

Miskolci területi bizottsága

Február 11-én, csütörtökön 16:30-tól indul online
Prof. Dr. Csepeli György: "Kortársunk: Dosztojevszkij. Hit, Isten, szabadság" című nagyszabású előadásával a
Főnix Közéleti Akadémia 2021-es tavaszi előadás-sorozata.

Az alábbi linken elérhető:

https://join.skype.com/lS8gL2JIDvTe


Minden érdeklődőt várunk szeretettel! Bátran lehet csatlakozni a linkre a megadott időpontban!

Szervezők:
Miskolci Egyetem Alkalmazott Társadalomtudományok Intézete - ME
 és
MTA MAB Szociológiai Munkabizottság
------------------------
Az előadás tartalma:
"Az előadást a 19-ik századi Oroszország bemutatásával kezdem. Oroszország Nagy Péter reformjai következtében rálépett a nyugatosodás útjára, melynek kényszerei felszínre hozták a modernizáció Nyugaton láthatatlan ellentmondásait.
Dosztojevszkij művei a szeizmográf érzékenységével mutatják meg felvilágosodás nyomán uralomra jutott ész pürrhoszi győzelmét az érzelmek felett.
Dosztojevszkij életének szerencsétlensége, hogy egy konstruált perben halálra ítélték, majd az utolsó pillanatban, már a bitófa előtt állva, I. Miklós cár kegyelméből szibériai kényszermunkára és utóbb
száműzetésbe mehetett. Szibériából nyolc év múlva szabadult. Időközben I. Miklós fia, II. Sándor lépett a trónra, akinek liberális reformjai mélyrehatóan átformálták Oroszországot, Isten halálát okozván, melynek nyomában elsötétült a horizont, elmosódott a határ a Jó és a Rossz között, minden lehetővé vált.
Dosztojevszkij a modernizálódó Oroszországban sorra alkotta meg nagy műveit, melyek közül az előadásban a Bűn és bűnhődés, az Ördögök és a Karamazov testvérek kerülnek elemzésre.
A Bűn és bűnhődésben Dosztojevszkij az erkölcsi nihilizmus pszichológiai pusztítását mutatja be. Az Ördögök az erkölcsi nihilizmus szociálpszichológiai hordozói, akikben a 20-ik két nagy nihilista ideológiájának, a bolsevizmusnak és a nemzeti szocializmusnak előfutáraira ismerhetünk. A Karamazov testvérek detektívregénynek álcázott története a megoldás irányába tesz lépést, de a halál megakadályozta a szerzőt abban, hogy megmutassa a kiutat.
Az előadás végén Dosztojevszkij Puskinról tartott emlék-beszéde felidézésével próbálom a Karamazov történet meg nem írt második részének üzenetét rekonstruálni, mely napjainkban igazán aktuális: ha a nyugati civilizáció el akarja kerülni Babilon sorsát, akkor gyökeresen meg kell változnia."