A Magyar Tudomány Ünnepe debreceni nyitóünnepsége 2024.
MAGYAR TUDOMÁNY ÜNNEPE DEBRECENI NYITÓÜNNEPSÉGE
2024.
Időpont
2024. november 6. (szerda) 10 óra
Az idei Magyar Tudomány Ünnepe debreceni ünnepségének levezető elnöke Komlósi István az MTA DAB alelnöke volt.
A program kezdetén Komlósi István név szerint köszöntötte a díszvendégeket, melyet Szathmáry Eörs az MTA Vezetői kollégiumának választott tagjának köszöntője követett.
Ezt követte Páles Zsolt az MTA DAB elnökének köszöntője.
A tudományos előadást Szathmáry Eörs tartotta „Fenntarthatóság, vagy túlélhetőség?” címmel.
A fenntarthatóság kérdése közeljövőnk legsúlyosabb egzisztenciális problémája. A fenntarthatóság egy háromlábú székhez hasonlítható, melynek lábai a környezet, a társadalom és a gazdaság. Ha bármelyiket elvesszük, akkor a szék felborul. A lábakat az ülőlap kapcsolja össze, mely az átfogó tudással rokonítható. Az antropogén éghajlatváltozás mértéke akkor lehet, hogy emberek milliárdjai számára élhetetlenné teheti eddigi lakóhelyüket. A helyzet várható romlása számos esetben nem lineáris, hanem úgynevezett átbillenési pontokon megy keresztül, miután a helyzet ugrásszerűen és megfordíthatatlanul rosszabbodik. Nekünk, Európában élő népek számára a Golf-áramlat összeomlása okozhat ijesztő méretű kárt. Vannak jelek rá, hogy ez a katasztrófa már e század közepetáján bekövetkezik. A háromlábú szék hasonlat hamis abban az értelemben, hogy nem mutatja a természeti környezet elsőségét. Ha nincs alkalmas környezet, akkor nincs társadalom. Ha nincs társadalom, nincs gazdaság. Igen aggasztó, hogy az emberiség összes ökológiai lábnyoma közel a Föld kétszerese – ez nyilván nem folytatható. Az ipari forradalommal egy nagy kihalási hullám indult el, ami gyorsulni látszik. Az éghajlat változása növeli a felbukkanó fertőző betegségek gyakoriságát. A fenntartható gazdaság nem fér össze a GDP-növekedéssel mint céllal. Kétséges, hogy az általunk ismert kapitalizmus fenntartató-e. Mindez felveti a kérdést, hogy fennmarad-e a technológiai civilizáció. A Fermi-paradoxon úgy lebeg a fejünk fölött, mint Damoklész kardja. Az „univerzum csöndje” arra utalhat, hogy a technikai civilizációk élettartama rövid. A túlélés nem fog sikerülni társadalmi innovációk és szoros, globális együttműködés nélkül.
Az Atomki Szalay Sándor-díjában 2024-ben Juhász Zoltán a Kísérleti Molekulafizikai Kutatócsoport vezetője részesült.
Az MTA DAB Pro Cooperatione Díjat Váradi Natália kapta.
Az MTA DAB a „Tudomány támogatásáért” Érmet Papp László nyugalmazott igazgató vette át.
Az Észak-Alföldi Innovációs Díjak átadása következett.
A Hajdú-Bihar Megyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertes pályázója:
Xeropan International Kft (4026 Debrecen, Hunyadi János utca 22. 3. em. 1. ajtó)
Pályázat címe: Xeropan – Játék a nyelvtanulás
A Xeropan tudományosan megalapozott nyelvtanulási módszertanra, a gamifikációra épül, amely a tanulást egy játékos közeggé varázsolja, szintek, rangsorok, versenyek, pontszámok által növeli és fenntartja a tanulók motivációját. A tananyagok, nyelvtanárok és a mesterséges intelligencia révén készülnek, így biztosítva a magas minőséget. A Xeropan (KRÉTA IFM), integrálódott a magyar közoktatásba, havonta több tízezer diák és tanár nyelvoktatását és fejlődését segíti. Emellett a NEPTUN rendszerén keresztül integrálódott a feslőoktatásba is, így támogatva a hallgatók tanulmányi és karrier céljai elérését. A Xeropan további kiemelt projektjei révén célzottan segíti a közigazgatási dolgozókat (közigazgatási szaknyelvi képzés), valamint az otthon gyermekét nevelő édesanyákat. A Xeropan Classroom applikáció a nyelvtanárok munkáját segítő platform, melyen keresztül tanulói csoportok hozhatók létre, megkönnyítve a feladatok kiosztását, nyomon követését és értékelését. A platform csökkenti a pedagógusok adminisztratív terheit, miközben a diákok szórakoztató és innovatív nyelvórákon vehetnek részt.
A díjat Győri Árpád technikai tartalomstratégiai menedzser vette át.
Hajdú-Bihar Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elismerő oklevelei kerültek átadásra.
Elismerő oklevélben részesültek:
Cívis Ház Zrt. (4024 Debrecen, Iparkamara u. 2.)
Pályázat címe: CívisDesk – A Cívis Ház Zrt. elektronikus birtokbaadási és levételi rendszere
A Cívis Ház Zrt. Debrecen város ingatlanjainak hasznosítójaként több ezer lakás, több száz helyiség és iroda kezelésével, illetve bérbeadásával foglalkozik. Az ingatlanállományban történő bérlői változások esetén, szerződéskötés, illetve szerződések megszűnését követően sor kerül az ingatlanok bérbeadására, illetve levételére. Ezek során nagy mennyiségű kiemelten fontos információ keletkezik, amelyek eddig papír alapú jegyzőkönyvben kerültek rögzítésre, illetve hitelesítésre. Ezt váltotta ki egy dinamikus adatrögzítő és dokumentum generáló rendszer, a CívisDesk. Az elektronikus bérbeadási és levételi-rendszer segítségével ezentúl nemcsak az óriási adatállomány gyors és precíz rögzítését tudják a cég munkatársai ellátni, hanem ezen adatokból egy olyan biometrikusan hitelesített dokumentumot is létre tudnak hozni, amely a belső ingatlannyilvántartó-rendszerből bármikor visszakereshető és letölthető. A közmű szolgáltatók irányába is bekapcsolható komplex rendszer több esetben csökkentette, sőt néhány munkafolyamatnál teljesen kiváltotta a papír használatát, jelentősen csökkentve ezzel a Cívis Ház Zrt. ökológiai lábnyomát.
Az oklevelet Erdei Edit, vezérigazgató és Deák Péter rendszerfejlesztő vette át.
FutureSmile Kft. (4026 Debrecen, Péterfia u. 43.)
Pályázat címe: FutureSmile – digitális forradalom a fogszabályozásban
A FutureSmile célja, hogy elérhetőbbé és kényelmesebbé tegye a fogszabályozási kezeléseket. Innovációjuk lényege, hogy a teljes folyamat digitalizálásával, a 3D tervezéstől a testreszabott gyártásig biztosítják a precizitást, csökkentik az emberi hibákat és javítják a kezelések hatékonyságát. Ezen túlmenően, egy egyedi CRM rendszer bevezetésével a páciensek és fogorvosok valós időben követhetik nyomon a kezelési folyamatokat, amely egyszerűsíti az ügyintézést és növeli az átláthatóságot. A cég különösen kiemeli a fenntarthatóságot, hiszen a digitális technológiáknak köszönhetően jelentősen csökken az anyagfelhasználás és a hulladéktermelés.
Az oklevelet Oláh Bertold ügyvezető vette át.
Syncee (4184 Tetétlen, Kossuth utca 67.)
Pályázat címe: Syncee: Új kereskedelmi módszer a magyar cégek exportpiacra lépési lehetőségeinek elősegítésére
A Syncee bemutatta, hogyan formálja a cég a dropshipping és nagykereskedelmi piacot innovatív platformjával, amely a magyar gyártók exportpiaci lehetőségeit segíti. Az új technológiai megoldások és automatizmusok alkalmazása lehetővé teszi a fenntartható e-kereskedelem megvalósítását a kereskedők számára. A platform karbonsemlegességre és fenntarthatóságra törekvése hangsúlyozza a társadalmi felelősségvállalást. A Syncee által megvalósított innovációs megoldások hozzájárulnak a helyi és globális e-kereskedelem fejlődéséhez.
Az oklevelet Gulyás Ákos ügyvezető vette át.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Váregyei Kereskedelmi és Iparkamara díjátadása következett.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertes pályázója:
QUICK2000 Kft. (4440 Tiszavasvári, Kossuth Lajos u. 69. A. épület)
Pályázat címe: Innovatív fexibilis gyógyszeripari granuláló
A Quick 2000 Kft. 1991-ben családi vállalkozásként alakult Tiszavasváriban. Tulajdonosi köre azóta is változatlan. Szakterülete vegyipari gépészeti, technológiai-gépészeti tervezés, üzemek tervezése, vegyipari berendezések gyártása, telepítése, valamint üzemek technológiai szerelése. A cég elsősorban saját tervezésű, a megrendelők egyedi igényei szerint kialakított vegyipari gyártóberendezéseket készít: tartályok, keverős készülékek, PED kategóriás nyomástartó edények, reaktorok, vákuum és nyomószűrők, hőcserélők, filmbepárlók, adszorberek, abszorberek, őrlő-, szitáló-, szárító-, homogenizásó-, gyúró-granuláló-, kompaktáló készülékek, porszállító, porleválasztó berendezések, valamint speciális feladatokra és méretekre gyártott technológiai emelőgépek, szállítószalagok, csigák és egyéb anyagmozgató berendezések.
A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kereskedelmi és Iparkamara nyertesének (Nagy Bálint) bemutatkozó előadása következett.
A Szabolcs-Szatmár- Bereg Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara elismerő oklevele került átadásra.
Elismerő oklevélben részesütek:
Fémsystem Kft. (4400 Nyíregyháza, Rákóczi utca 100.)
Pályázat címe: Alacsony karbon lábnyomú alumíniumhab panelekre épülő passzív épülethűtés: ESG célok támogatása fenntartható építőipari megoldásokkal
A Fémsystem Kft 1992-ben alakult. Fő tevékenysége fém épületelemek, ezen belül alumínium és acél portálok, üvegfalak, üvegtetők, árnyékoló szerkezetek gyártása és beépítése. A gyártás a saját tulajdonú, 2022-ben felújított üzemcsarnokában történik. A gyártó eszközök, gépek korszerűek, az alumínium szerkezet gyártáshoz megmunkáló központ, CNC darabológép, a lakatos üzemrészében NC lemezolló-CNC élhajlító áll rendelkezésre. Az alkalmazotti állomány tapasztalt, jól felkészült, az átlagos foglalkoztatott létszám 20 fő. A cég több esetben kapott díjat az általa kivitelezett épületek szerkezeteire. Legutóbb 2024-ben nyerte el az ALUTA szakmai szervezet nívódíját.
Az MTA DAB a „Tehetséggondozásért” Érem került átadásra idén másodízben. A díjat középiskolás tanárok részére alapította az MTA DAB Elnöksége. A díjazottak legalább 10 éven át a tanulók tudományos világba való bevezetését eredményesen irányították és sikeresen felkészítették tanítványaikat országos szintű tanulmányi versenyekre, ahol a diákok kiemelkedő eredményeket értek el. Évente egy, vagy két pedagógus kerül díjazásra. Idén ketten részesülnek ebben az elismerésben. Az első díjazott Gőz József.
Az MTA DAB a „Tehetséggondozásért” Érem idei másik díjazottja dr. Koncz Gábor.
Kulturális része a programnak az aulában megtekinthető Galánfi András Kossuth-díjas előadóművész és szobrász alkotásaiból nyílt kiállítás.