Magyar tudományos akadémia

Debreceni területi bizottsága

Szív- és Érkutatási Kiválóságközpont – IRONHEART tudományos ülése

Helyszín: Debreceni Egyetem, In Vitro Diagnosztikai Tömb, Debrecen


DAB_MTUlogo2019.jpg


Szív- és Érkutatási Kiválóságközpont – IRONHEART tudományos ülése


Időpont:
2019. november 7. (csütörtök) 9:00

Helyszín:
Debreceni Egyetem ÁOK és Klinika Központ
In Vitro Diagnosztikai Tömb
(4032 Debrecen, Nagyerdei krt. 98.)

Szervezők:
IRONHEART konzorcium
Debreceni Egyetem Orvostudományi Kar és Klinikai Központ 11 kutatólaboratóriuma


Meghívó


Ismertető:
Az IRONHEART konzorcium a kardiovaszkuláris betegségek pathomechanizmusának és gyógyítási lehetőségeinek kutatásával foglalkozik.
A konzorcium 11 kutatócsoportból áll, vezetőik közül kettő akadémikus, kilencen az MTA doktorai. A kutatások finanszírozását a GINOP-2.3.2-15-2016-00043 pályázat támogatja.
Az ér- és szívbetegségek népegészségügyi adatok szerint a leggyakoribb megbetegedések, sőt vezető halálokok, melyek megelőzik a daganatos betegségeket, fertőző kórképeket, baleseteket. Ezért a Debreceni Egyetem kiemelt betegségcsoportként, oktatási feladatként és kutatásként tekint a kardiovaszkuláris betegségekre az élet minden időperiódusában, a koraszülöttektől kezdve az időskorig.
A Debreceni Egyetem támogatása abban is megnyilvánul, hogy saját forráson túl Európai Uniós finanszírozást is bevont a programba. A 11 konzorciumi kutatócsoport harmadik évének eredményeiről e-konferencián számol be egyrészről a szakemberek, másrészről minden érdeklődő számára. A Magyar Tudományos Akadémia lehetőséget ad arra, hogy a konzorcium eredményei a legszélesebb rétegekhez eljussanak.
A konferencia az alapkutatások szintjén foglalkozik az érbetegségek kialakulásának mechanizmusával, a szívizomsejtek működésének új eredményeit ismerteti, részletesen tárgyalja a ritmuszavarok, a magas vérnyomás betegség kezelésének új eljárásait. A klinikai laboratóriumi oldaláról tekintve a kérdést, új módszerek, biomarkerek kutatását tárgyalja. Hangsúlyt fektet az ér eredetű központi idegrendszeri betegségek és az életminőség kapcsolatára. A konferencia kijelöli azokat az új utakat, melyen ennek a kardiovaszkuláris konzorciumi kutatóhálózatnak a jövőben járnia kell, és célként tűzi ki a gyógyítást, az életminőség javítását.
A program kiemelt figyelmet fordít a graduális és posztgraduális egyetemi oktatásra, a fiatal tehetséges kutatók támogatására, tudós jövőjük elindítására.


További információ:
Dr. Balla György: balla@med.unideb.hu
Dr. Kappelmayer János: kappelmayer@med.unideb.hu
Dr. Tóth Attila: atitoth@med.unideb.hu