Magyar tudományos akadémia

Debreceni területi bizottsága

Homo ex machina - ember a gépből

Debreceni Egyetem Matematikai Intézet, Debrecen - online közvetítés

Homo ex machina - ember a gépből

Időpont:
2020. november 27. 16:00

A program online közvetítéssel a Cisco Webex használatával zajlik.


Meeting link:
https://unideb.webex.com/unideb/j.php?MTID=m9abd0adda8e90b799b882b1ec41bea51


Meeting number (access code): 137 677 6336
Meeting password: MTU2020@DE_Mat

 

Program

16:00-16:05
Megnyitó

16:05-16:20
Én a robot – megemlékezés Isaac Asimov (1920-1992), orosz származású amerikai író és biokémikus születésének centenáriumáról
Dr. Vincze Csaba, DE TTK Mat. Int., egy. doc.

16:20-16:40
Gépi tanulás stabilitása és konvex politópok elrendezése, avagy mégis hasonlítunk egymásra?
Dr. Daróczy Bálint, MTA SZTAKI, tm.

16:40-17:00
PhD-történet grafikus regényben (Tiphaine Rivière: Carnets de thèse, Seuil, Paris, 2015)
Dr. Maksa Gyula, PTE BTK, Kommunikáció- és Médiatudományi Tsz., egy. doc.

17:00
Kötetlen beszélgetés

 

 A változás, a folyamatos változás, az elkerülhetetlen változás az, ami a társadalom meghatározó tényezője manapság. Semmilyen érzelmi döntés nem történhet anélkül, hogy nem csak a mai világot, hanem a jövőbeli világot figyelembe vennénk. Ez viszont azt jelenti, hogy az államférfiúinknak, az üzletembereinknek, és egyáltalán mindenkinek sci-fi módon kell gondolkodnia. (Isaac Asimov)

A tudományos-fantasztikus mű olyan művészeti alkotás, mely legtöbbször valódi, vagy képzeletbeli tudományoknak a társadalomra, vagy egyénekre gyakorolt hatását mutatja be. Tipikusan egy lehetséges jövőben játszódó képzeletbeli történet. A sci-fi a huszadik században bontakozott ki a tudomány, a tudományos felfedezések és találmányok széles körű és dinamikus behatolásával a mindennapokba, mintegy a reflexió igényeként.

Isaac Asimov (1920-1992) orosz származású amerikai író és biokémikus a műfaj világszínvonalú képviselője. Születésének centenáriuma az idei évre esik. Robotokról szóló történetei a robotetikát meghatározó szabályok, a robotika három törvénye mentén bontakoznak ki szemléletének mély humanizmusával együtt: „a robotnak nem szabad kárt okoznia emberi lényben, vagy tétlenül tűrnie, hogy emberi lény bármilyen kárt szenvedjen…”

Humanizmusa mellett a tudomány jövőformáló szerepének vallása és vállalása tükröződik életrajzában és műveiben. Ezek segítségével szeretnénk gondolatébresztő beszélgetést kezdeményezni a tudományt kihívások elé állító aktuális kérdésekről.

Meghívott előadóink az informatika, a média- és kommunikációs tudományok szakértői.

 

Meghívó