Megújult a szegedi belváros egyik patinás épülete, a SZAB székház
Megújult a szegedi belváros egyik patinás épülete, a SZAB székház
Szeged belvárosában, a Dóm tér közvetlen szomszédságában áll a Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Akadémiai Bizottság székháza, ahol az Alföld első, legszebb vendéglője nyílt meg 1868-ban, majd a névadójáról elkeresztelt Wagner-szállóban 300 személyes kávéház és 60 szobás szálloda működött a Szegedi Híradó szerkesztősége mellett. Egy évtizeddel később már Hungária néven nyitották meg az új bérlők. A szállót 1890-ben bezárták, majd 1891-1894. között az Ítélőtáblának adott otthont. Később iskolák is működtek falai között, majd lakóház lett. Az épületet, 1967-es felújítása után, az 1961-ben alakult Szegedi Akadémiai Bizottság székházként kapta Szeged Város Önkormányzatától. Az újabb rekonstrukciót 1992-ben fejezték be, majd a 2000-es évek elején egy kisebb homlokzatfelújítás következett.
A Magyar Tudományos Akadémia felújítási pályázatán a fenntartó intézmény, az MTA Területi Akadémiai Bizottságok Titkársága, közel nettó 50 millió forintot nyert el a kivitelezésre. A 2018-ban kezdődő, átfogó homlokzatrekonstrukcióra az elmúlt 30 évben nem volt példa.
A tervezésre Fülöp Ferenc akadémikus, a Szegedi Akadémiai Bizottság korábbi elnöke Vesmás Péter Ybl-díjas építészt, a SZAB Művészeti Szakbizottság Építészeti és Városrendezési Munkabizottságának elnökét kérte fel. Az épület felújítására az engedélyeztetési eljárás lefolytatását követően meghívásos pályázaton a Treborum Kft. nyerte el a lehetőséget. A tényleges kivitelezés 2020 tavaszán kezdődött és 6 hónapig tartott.
Székely Róbert fővállalkozó 12 alvállalkozó bevonásával precíz munkát tudhat maga mögött. Szerződésében a vakolat-helyreállításon túl, bádogozás; stukkók, díszek helyreállítása; homlokzati díszítő elemek restaurálása; erkélyek víz- és csúszásmentesítése; erkélykorlátok mázolása; árkádok alatti világítás korszerűsítése; homlokzati nyílászárók belső szárnyainak hőszigetelt üvegezése és mázolása; bejárati nagykapu feletti világító ablak cseréje szerepelt.
A homlokzat külső megjelenésében a korábbi színezéstől eltérő, új, lélegző, öntisztuló festékréteget kapott. A tervező a Csongrád-Csanád Megyei Kormányhivatal Építésügyi és Örökségvédelmi Főosztály Építésügyi Hatósági Osztály munkatársaival közösen álmodta meg a mostani, élénkebb sárga színvilágot, a lábazat és az ablakok a korábbi fehér helyett zöld színre változtak.
A kivitelezés egy-egy szakasza kisebb megpróbáltatások elé állította a szakembereket. Az épület műemlék jellege miatt kutatást is folytattak például a homlokzati címer és delfinek („halacskák”) esetében. Bánvölgyi László szobrász- és restaurátorművész kiderítette, hogy a díszítő elemek az 1950-es évek elején kerültek fel az ingatlanra, amelyek akkor még színezés nélkül, „kőszínben” pompáztak.
Az ünnepélyes átadáson a nemzeti színű szalagot Krisztin Tibor, a Szegedi Akadémiai Bizottság elnöke és König Marianna, az MTA Területi Akadémiai Bizottságok Titkársága igazgatója vágta át, akik ünnepi beszédükben hangsúlyozták a területi bizottságok regionális szerepét, amelynek méltó háttere a SZAB székház. Nagy Sándor alpolgármester kifejezte Szeged városának örömét, hogy e patinás épület megérdemelt környezetbe kerül 2021-ben, amikor az Oskola utca átépítése is megtörténik.
(Bogdán Csilla, titkárságvezető)
Szeged365.hu internetes oldalon:
Szeged.hu:
Délmagyarország c. napilap és internetes oldal:
Városi TV/2020. november 21. Esti Híradó (12-15. perc):
Városi TV/2020. november 7. Esti Híradó (11.30 – 12.30 perc):
SZTE hírek:
https://u-szeged.hu/sztehirek/2020-oktober/impozans-kulsot-kapott?objectParentFolderId=19355
Szegeder.hu:
http://szegeder.hu/szepen-felujitottak-a-szab-szekhazat/
Rádió 88_november 22. reggeli hírek:
https://www.radio88.hu/elkeszult-a-szegedi-akademiai-bizottsag-uj-homlokzata/