A SZAB feladatai
A Magyar Tudományos Akadémia (továbbiakban: MTA) a Magyar Tudományos Akadémiáról szóló 1994. évi XL. törvényben (MTAtv.) meghatározott feladatainak ellátása céljából területi bizottságokat hoz létre és tart fenn, amelyek az MTA Alapszabályában és Ügyrendjében foglaltaknak megfelelően szervezik a köztestület regionális működését.
A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Területi Bizottsága (továbbiakban: SZAB) a Magyar Tudományos Akadémia Elnökségének 136/1961. (III. 3.) sz. határozata alapján jött létre, és az MTA Alapszabályában és Ügyrendjében foglaltak szerint működik.
A SZAB vezetője az elnök, akit a SZAB közgyűlése a Bizottság akadémikus tagjai közül három évi időtartamra választ. Az elnök egy alkalommal újraválasztható.
A SZAB hivatali szervezete: a Magyar Tudományos Akadémia Területi Akadémiai Bizottságok Titkársága (továbbiakban: MTA TABT).
Az MTA TABT személy, közszolgálati köztestületi költségvetési szerv, amely az Alapító Okiratában meghatározottak szerinti feladatokat lát el, működik és gazdálkodik.
A SZAB területi illetékességén belül a következő tudományszervezési közfeladatokat látja el:
- Figyelemmel kíséri és segíti régiója tudományos tevékenységét. Kiemelt szerepe van az új tudományos eredményeknek a társadalom felé való közvetítésében, a régió tudományos életének szervezésében.
- Számon tartja a tudományos kutatóhelyeket, egyetemi és más tudományos műhelyeket, továbbá az azokon kívül működő kutatókat.
- Kapcsolatot épít a határon túli magyar tudományos műhelyekkel és kutatókkal (illetékességi területe: Románia, Szerbia, Horvátország). Támogatja a határon túli magyar tudományosságot. Tevékenységébe bevonja a régiója szerinti külső köztestületi személyeket.
- Támogatja a tudományos kutatókat, a tudományos utánpótlás nevelését. Pályázatokat ír ki és díjakat ítél oda. Helyet biztosít Ph. D. védésekhez, konferenciákhoz.
- Tudományos munkákat jelentet meg tevékenysége köréből. Javaslatot tesz az MTA Könyv- és Folyóiratkiadó Bizottságának a tudományterületileg illetékes tudományos osztály kiadási tervének keretében.
- Együttműködik régiója felsőoktatási intézményeivel, megyei és városi önkormányzataival és a megyei kamarákkal.
- Szak- és munkabizottságokat hoz létre, melyek tudományos üléseket szerveznek.
- Bizottságai révén kapcsolatot épít és tart fenn az MTA tudományos osztályaival és azok tudományos bizottságaival, valamint az MTA területi bizottságaival.
- Elősegíti, hogy a tudomány művelői kifejtsék szakmai véleményüket helyi és országos jelentőségű tudományos kérdésekben, részt vegyenek az akadémiai döntések, vélemények kialakításában, érvényesítésében.
- A tudományos eredmények gazdasági hasznosulásának elősegítése érdekében kapcsolatot tart a régió gazdasági szereplőivel. Közreműködik a régió kutatóhelyei K+F tevékenységének, hasznosításra váró eredményeinek és szabad kapacitásainak bemutatásában. Közreműködik a gazdasági vállalkozások K+F igényeinek közvetítésében a kutatóhelyek felé, a regionális innovációs partnerközvetítésben, a hazai és a nemzetközi pályázati együttműködés elősegítésében.
- A tudósok és a tudomány iránt érdeklődő emberek személyes kapcsolatának megteremtése, elmélyítése érdekében klubot működtet tudományos, kulturális és közéleti kérdések kötetlen megvitatására. A SZAB Tudósklubja egyesületként működik.
- Feladatai ellátásához szükséges anyagi feltételek javítására alapítványt működtet „A Tudomány Támogatásáért a Dél-Alföldön” névvel.
- Nyilvántartja a területén működő
- akadémikusokat, az MTA köztestületi tag doktorokat (MTA doktora tudományos cím, a habilitált doktorokat, a tudomány kandidátusa, doktori Ph.D fokozat birtokosa)
- az MTA tisztségviselőket, az MTA tudományos bizottságainak és más bizottságainak tagjait és az MTA nem akadémikus közgyűlési képviselőit.
14. Részt vesz az akadémiai döntések, vélemények kialakításában, azok érvényesítésében.
15. Megkeresés esetén – elsősorban szakbizottságainak bevonásával – véleményt nyilvánít működési területének fejlesztési kérdéseiben.
16. SZAB éves munkájáról írásos összefoglalót készít az MTA évi rendes közgyűlése számára.
Az MTA elnökének felkérésére, a felkérésben meghatározott szempontok alapján a SZAB rövid elemzést készít az MTA által a Kormány számára benyújtandó éves tájékoztatóhoz.
A SZAB az MTA elnökének felkérésére, a felkérésben meghatározott szempontok alapján összeállított szakmai anyaggal segíti az MTA elnöke által kétévenként az Országgyűlés elé terjesztendő jelentés elkészítését.
17. Kitüntetéseket alapít. A jelenleg adható kitüntetések
- „SZAB bronz Plakett”;
- a SZAB és „A Tudomány Támogatásáért a Dél-Alföldön” Alapítvány közös díja a „SZAB Tudományos díj”, fiatal, PhD fokozatot még nem szerzett kutatók számára. (SZAB „ezüst” Emlékérem);
- a SZAB és a régió kereskedelmi és iparkamarái közös díja a „Dél-alföldi Innovációs Díj”, az ún. „Möbius-szalag” gazdasági társaság kategóriában;
- a SZAB „Média-pályázat” díja a SZAB „aranyozott bronz” érem;
- a SZAB Pro Scinetia Életműdíj, Bánvölgyi László szobrászművész alkotása: Albert Einsten 1933 című kisplasztika.: