Magyar tudományos akadémia

Szegedi területi bizottsága

A Bibó István emlékkönyv, 1979

Filmvetítés
18:00 - 110. előadóterem
A meghívó PDF formátumban

 

MEGHÍVÓ

 

A SZAB Tudósklub Egyesület,

a Közéleti Kávéház, és

a Göncz Árpád Alapítvány

 

tisztelettel meghívja Önt

2016. november 10. napján (csütörtökön)

18:00 órára

 

A Bibó István emlékkönyv, 1979”

című dokumentumfilm vetítésére

 

Rendező: Surányi z. András

 

Bibó Istvánról, az emlékkönyvről és a film létrejöttéről

ifj. Bibó István és Gulyás András, a Göncz Árpád Alapítvány kuratóriumi elnöke beszél.

 

Helyszín:

SZAB székház I. emelet 110 előadóterem

(6720 Szeged, Somogyi u. 7.)

 

 

A rendezvényre valamennyi klubtagunkat és az érdeklődőket szeretettel várjuk!

 

 

Dr. Csernus Sándor sk.

a SZAB Tudósklub titkára

 

Prof. Dr. Fülöp Ferenc sk.

a SZAB elnöke

 

 

 

Dr. Szalay István sk.

a Közéleti Kávéház Kuratóriumának elnöke

 

 

Dr. Gulyás András sk.

a Göncz Árpád Alapítvány Kuratóriumának elnöke

Bibó István emlékkönyv, 1979

magyar dokumentumfilm, 62 perc, 2013

 Az 1970-es évek végén a Kádár-rendszer sokarcú, számos különböző csoportot magában foglaló ellenzéke – amolyan „népfrontos” kezdeményezésként – elhatározta, hogy 1981 augusztusára, Bibó István hetvenedik születésnapjára ajándékkötetet állít össze. A munkát tíztagú szerkesztőbizottság koordinálta, amelynek összetétele reprezentálta az ellenzék minden fontos irányzatát (az ’56-osokat és a ’68-asokat éppúgy, mint a „népieket” vagy az „urbánusokat”): Bence György, Csoóri Sándor (majd helyette Tornai József), Donáth Ferenc, Göncz Árpád, Halda Alíz, Kenedi János, Kis János, Réz Pál, Szűcs Jenő és Tordai Zádor alkották a csapatot. A szerzők névsora pedig, ha lehet, még színesebb lett: Illyés Gyulától Petri Györgyig, Csurka Istvántól Konrád Györgyig, Bali Sándortól Weöres Sándorig, Vargyas Lajostól Szántó Piroskáig rengetegen írtak a kötetbe, amely végül az ünnepelt elhunyta miatt emlékkönyvként jelent meg.

 A 2011-es Bibó-centenárium állami protokolltól mentes, civil megemlékezései igazolták, a magyar szellemi és közélet e kivételesen nagy formátumú, integratív alakja száz évesen is kisajátíthatatlan. Élete, életműve ellenáll minden efféle kísérletnek. Az 1980-ban szamizdatként megjelent Bibó-emlékkönyv keletkezéstörténete máig sem ismert kellő mélységben, holott a korszakosnak mondható, cenzúrázatlan kiadvány a magyar demokrata és patrióta ellenzéki csoportok 1956 óta első nyílt egység demonstrációja volt. A Dunatáj Alapítvány 2011 őszétől forgatott filmje ezt a régóta fennálló köztartozást kívánta leróni, a még élő szerzőket, szerkesztőket közös emlékezésre bírva.

 

A filmben az egykori szerzők, szerkesztők közül megszólalnak: Andrásfalvy Bertalan, Dallos György, Duray Miklós, Göncz Árpád, Kenedi János, Kis János, Kodolányi Gyula, Konrád György, Kovács István, Radnóti Sándor, Réz Pál, Szilágyi Sándor, Tornai József, Vajda Mihály valamint ifj, Bibó István és Illyés Mária. Történész-beszélgetőtárs: Nóvé Béla Rendező Surányi z. András

 A Göncz Árpád volt köztársasági elnök és a Budapesti Nyílt Társadalom Intézet Alapítvány támogatásával készült film bemutatására 2014 októberében, a Magyar Filmhét programjában került sor.

 A Göncz Árpád Alapítványt www.gonczarpad.hu , Göncz Árpád gyermekei azzal a céllal hozták létre, hogy megismertessék édesapjuk életét, tevékenységét, ápolják a magyar szabadelvű és demokratikus hagyományokat, az 1956-os forradalom eszmeiségét.