Magyar tudományos akadémia

Pécsi területi bizottsága

Nagy sikerrel zajlott az ifjúsági akadémia első programja.

Nagy sikerrel zajlott az ifjúsági akadémia első programja.

A Pécsi Akadémiai Bizottság felkarolásával a Jurisics Utcai Általános Iskola szervezésében 2017. december 8-án került megrendezésbe első alkalommal az Ifjúsági Akadémia, mely a hagyományos „Jurisics Akadémia” rendezvénysorozatának új színfoltja. Az iskola egykori, jelenleg középiskolás, egyetemista diákjai magas szintű előadásaikkal, prezentációikkal inspirációt és további motivációt nyújtottak kisebb társaiknak. A rendezvény a PAB székházában zajlott teltházas látogatottság mellett.

Engber Alex

A Pécsi Művészeti Gimnázium 13. osztályos tanulója, a következő tanévtől a bécsi zenei egyetemen folytatja tanulmányait. A tehetség és a szorgalom együtt érték - ezt bizonyítják Alex kiváló versenyeredményei: az országos kürtversenyen 2013-ban 3. helyezést ért el, fúvós-ötös kamarazenekarok tagjaként, rendszeres fellépőként színesíti Pécs zenei életét. Előadásában Mozart nr.3-as kürtversenyét hallhatta a nagyérdemű.

Nagy Emese Boglárka

A 2016/17-es tanévben fejezte be iskolánkban tanulmányait, jelenleg a Kaposvári Zichy Mihály Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium 9. osztályos tanulója. Sajátos egyénisége és sokirányú érdeklődése a tanórákon kívül akadémiai előadásaiban is megnyilvánult. Szervezőkészségét, segíteni akarását és kreativitását a diákönkormányzat vezetőjeként teljesíthette ki.

Előadásának címe: Jurisics Akadémia

Pelles Márton:

Márton 2007-ben fejezte be tanulmányait iskolánkban, majd a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának matematika-informatika tagozatán folytatta tanulmányait. Diplomáját a PTE Közgazdaságtudományi Karán szerezte, ahol jelenleg PhD hallgató. Már kisdiákként nagy érdeklődést mutatott a történelem iránt, kutatásának középpontjában a Monarchia legnagyobb kikötője Fiume történelmének megismerése áll. 2014-től konferencia előadások, publikációk, elismerések, kitüntetések sora bizonyítja magas színvonalú kutató munkáját. AZ Országos Tudományos Diákköri Konferencián 1. helyezést ért el, továbbá elnyerte a prezentációs első díjat is. A közelmúltban vehette át Budapesten a Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében a Pro Scientia Aranyérem díjat, mely elismeréssel hallgatói összteljesítménye alapján kiemelkedő kutatómunkáját ismerték el.

Előadásának címe: Fiume iparfejlesztésének rövid története (1870-1914)

Ásványi Marcell

2005-től 2013-ig tanult a Jurisicsban, általános iskolai tanulmányai végén elnyerte a legkiválóbbaknak járó Jurisicsért emlékplakettet. 2013-tól a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának tanulója volt, ott érettségizett, tanulmányai végén aranykoszorús Nagy Lajos emlékérmet kapott.

Jelenleg a Pécsi Tudományegyetem Közgazdaságtudományi Karán gazdálkodást és menedzsmentet tanul. Érdeklődése szerteágazó, általános iskolásként az Országos Történelem Verseny megyei 1. helyezettje volt, matematika versenyeken teljesített kiválóan. B kategóriában úszásból pedig 3 korosztályos megyei bajnoki címmel rendelkezik. Angolból felsőfokú nyelvvizsgát szerzett.

Előadásának címe: A YouTube története - Hogyan vált jelenkorunk televíziójává?

Balázs Kinga     

 2003-2011 között volt iskolánk tanulója, majd a PTE Babits Gimnázium emelt óraszámú angol nyelvi osztályában folytatta tanulmányait. Turizmust is tanult, jelenleg pedig a Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Karának angol-matematika szakos hallgatója. Sokoldalú, zenében és sportban is kiválóan teljesít. Cambridge Proficiency of English nyelvvizsgával és Bóbita Bábstúdiós képzéssel rendelkezik. Több munkaterületen is kipróbálta magát: a PTE ETK Külügyi Irodájában dolgozott 1 évig, vendégművészként a Bóbita Bábszínházban tevékenykedett. Jelenleg érdeklődésének középpontjában a nem-formális tanulási módszerek tanulmányozása áll.

Előadásának címe: Capoeira

Kiss Viktória

A Pécsi Művészeti Gimnázium 10. osztályos tanulója, kedves mosolya érzékeny belsőt takar. Olyat, amelyet csak varázslatos fuvolajátéka közben tár a nagyközönség elé. Számos kiváló versenyeredményt tudhat magáénak: a Kaposvári országos fuvola versenyen 2. helyezést ért el. A Flautiada Pozsonyi nemzetközi Fuvola versenyen szintén 2. helyezett lett.

Előadásában a 7-es számú Köhler etűd hangzott el.

Makkos Katalin

2005-től 2013-ig tanult iskolánkban, majd a Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziumának kémia-biológia tagozatos osztályának tanulója volt. Az egész Kárpát-medencére kiterjedő TUDOK - Kutató Diákok Konferenciáján társával 1. helyezést értek el, és a legjobb előadóknak járó különdíjat, a Rotary-ösztöndíjat is elnyerték. A konferencián saját, kizárólag tudományos kutatásról szóló munkával lehet elindulni, témamegkötés nélkül.  Jelenleg A Pécsi Püspöki Hittudományi Főiskola hallgatója, mindenképpen segítő szakmában képzeli el jövőjét.

Előadásának címe: „Mert szüksége volt angyalokra az égnek…” Az 1892 és 1894 között pusztító diftériajárvány Pécsett és Baranyában

Németh Árpád

2016-ban ballagott el iskolánkból, s mindvégig kitűnő bizonyítványát megőrizte a Janus Pannonius Gimnáziumban is, ahol jelenleg 10. osztályos az angol emelt szintű osztályban. Számos kiváló versenyeredményt tudhat magáénak. 8. osztályosként az Országos Történelem Versenyen Baranya megyében 1. helyezettje lett. Az "Együtt szaval a nemzet” országos programjában képviselte iskolánkat, teljesítményét különdíjjal jutalmazták. Már 5. osztályosként bekapcsolódott a Jurisics Akadémia programjába, és magas színvonalú prezentációival minden esetben nagy érdeklődést váltott ki. Középiskolás kora óta Akadémiánk diákzsűrijének oszlopos tagja, értő-segítő mentorálásával további motivációt nyújt a nálánál fiatalabb versenyzőknek.

Előadásának címe: Korea - Egy nemzettel a kettészakadásig

Lipics Franciska

Lipics Franciska

She finished her school years in Jurisics last June and now she studies at Leőwey High School in the English class. She took part in the Jurisics Academy in English from the very beginning and gave interesting presentations both in English and Hungarian. She is a many-sided student: talented at fencing, telling poems, performing acts and writing novels.

The title of her presentation is Princess Diana