Magyar tudományos akadémia

Pécsi területi bizottsága

Göncz László: A Muravidék útja a délszláv királyságba

MEGHÍVÓ

A MAGYAR TUDOMÁNYOS AKADÉMIA PÉCSI AKADÉMIAI
BIZOTTSÁGA ÉS A HATÁROKON TÚLI MAGYARSÁGÉRT
ALAPÍTVÁNY TISZTELETTEL MEGHÍVJA A MAGYAR TUDOMÁNY
ÜNNEPE ALKALMÁBÓL TARTOTT ELŐADÁSRA ÉS
KÖNYVBEMUTATÓRA

A rendezvény ideje és helye:

2024. november 5., 16.00 óra

Cím: Göncz László: A Muravidék útja a délszláv királyságba

MTA Pécsi Akadémiai Bizottság Székháza 7624 Pécs, Jurisics M. utca 44.

PROGRAM

Bevezetőt mond Font Márta, a PAB alelnöke

Göncz László előadása: A Muravidékútja a délszláv királyságba

A Muravidékútja a délszláv királyságbac. könyv bemutatója

Göncz Lászlószerzővel Hornyák Árpád beszélget

A szerző a ma Szlovéniához tartozó volt vasi és zalai határ-menti tájegység, a Muravidék 20. századi történetének elismert kutatója. Sokéves kutatómunka, valamint több korábbi kötete és számos tanulmánya után, imponáló mennyiségű forrásanyagra támaszkodva írta meg A Muravidék útja a délszláv királyságba című monográfiát. Az 1918 októberétől 1919. augusztus 12-éig (a tájegység délszláv megszállásáig) tartó időszak eseménytörténete tükrözi a régióról való délszláv (azon belül a szlovén) gondolkodás alakulását ugyanúgy, mint a „forradalmiˮ időszakokat megélő magyar állam szűkülő lehetőségeit. A terület hovatartozásának fölvetődésétől a párizsi békekonferencia Muravidékkel kapcsolatos hozzáállásának megváltozásán át a „végleges” jugoszláv birtokbavételig terjedő folyamat sok érdekes témát hoz felszínre: autonómiakoncepciók, kisebbségi törekvések, többségi elképzelések, katonai és más fegyveres akciók oda és vissza, a „Mura Köztársaság” kalandja, stb. Az események főbb alakítóinak bemutatása és az illusztrációként szereplő térképek és archív fotográfiák nagyban emelik a kötet értékét.

A szerzőről:

Göncz László 1960. április 13-án született Muraszombatban. Az általános és középiskolát Lendván végezte el. A szombathelyi Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola történelem-művelődésszervező szakán szerzett diplomát, majd a Pécsi Tudományegyetem történelem szakán tanári oklevelet. Ugyanitt doktorált 2001-ben, disszertációjának címe: A muravidéki magyarság története 1919–1941.

Tudományos munkája során elsősorban a 20. századi közép-európai kisebbségi kérdéskörrel foglalkozik, valamint a muravidéki magyarok és a Muravidék 19. és 20. századi történelmével.

A Magyar Tudományos Akadémia 2006-ban tudományos munkájáért Arany János emlékéremmel díjazta. 2007-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át. A Magyar Tudományos Akadémia külső köztestületi tagja.

Göncz László az irodalom terén is tevékeny, egyebek mellett három regény szerzője.

Az Alsólendvával összenőtt Hosszúfaluban él.