Magyar tudományos akadémia

Veszprémi területi bizottsága

A patkóívek titkai

Tevesz Mária művészettörténész előadása

MTA VEAB TUDÓSKLUB

Időpont: 2020. március 04., szerda 17:30-kor
Helyszín: A VEAB-székház első emeleti nagyterme (Veszprém, Vár u. 37.)

TEVESZ MÁRIA (művészettörténész, Laczkó Dezső Múzeum): A patkóívek titkai - A Földközi-tenger északnyugati térségének kora középkori építészete (Katalónia, Languedoc-Roussillon)

A kora középkor építészetének az íveken keresztüli vizsgálata azt sugallja, hogy ezeknek az elemeknek a formája annyira jellegzetes, hogy alkalmasak az ilyen nézőpontú kiemelt megközelítésre. Szerepük azért is meghatározó, mert a különböző historiográfiai elméletek az épületek datálására használták őket, és ennek következtében automatikusan különböző – gyakran egymásnak ellentmondó - történelmi, stilisztikai korszakokhoz kapcsolták azokat: ugyanaz az ív lehetett a vizigót, karoling, mozarab időszak vagy akár az iszlám hatás bizonyítéka.
Célunk ezeknek a historiográfiai áramlatoknak a kritikája, szembesítve őket az emlékanyag helyszíni (in situ) vizsgálatával a katalán-roussilloni és languedoc-i régióban, ahol az ívek szembetűnő koncentrációja kirajzolódik. Ezekben a makacs teóriákban központi helyet foglalt el Saint-Michel de Cuxa apátsága olyannyira, hogy annak attribuciója döntő volt a keleti Pireneusok lejtőin, az állítólagos vonzáskörzetében található, többi épület, főként rurális kápolna esetében is. Meglepő módon, a terület földrajzi nyitottságával ellentétben, amely kifejezetten kedvezne a külső hatások befogadásának, az építészeti konzervativizmus, az egységes építészeti alapelvek kitartó továbbélése azt bizonyítja, hogy ez a régió megrögzötten ragaszkodott a saját tradícióihoz.
Az íveket megőrző közel száz műemlék (corpus) analízise egy általánosabb keretbe illeszkedik, amely nemcsak eredetüket, földrajzi, időbeli elterjedésüket, választásuk pragmatikus előnyeit keresi, hanem különös figyelmet fordít ideológiai, liturgikus és szimbolikus dimenzióikra is.

Saint-Michel de Cuxa.JPG